Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Tubango

      

ARMOYA, birbirinden farklı yüzlerce protokol (dil) kullanan elektronik cihazların, makinelerin ve sensörlerin kendi aralarında ortak tek bir dil üzerinden iletişime geçmelerine olanak sağlayan farklı bir teknoloji geliştirmiştir.

Tubango, ARMOYA’nın gelişmiş cihazlar arası iletişim platformudur. Programlanmış modül veya programlanmış IC (İntegre Devre) olarak sunulmaktadır. Bilinen tüm USB (Evrensel Seri Veriyolu) protokolleri Tubango birimleri hafızasına işlenmiştir. Böylelikle, Tubango birimi içeren bir iletişim birimi, bağlandığı her iletişim modülü ile doğrudan iletişime geçebilmektedir.

Bu teknoloji, yeni bir iletişim platformu olmakla birlikte sanayimizin otomasyonunu hızlı, kolay ve muadillerine göre daha ekonomik çözümleme imkanı getiren, ülkemizde birçok teknolojik elektronik cihaz üretebilme imkanı sunan ve IoT (Internet of Things) uyumlu nesnelerin internete bağlanabilmesini sağlayan Endüstri 4.0’ın merkezini oluşturan bir teknolojidir.

Tubango, dünyanın çalışan, ilk çok kanallı IoT modülü olma özelliğine sahiptir. Modülde toplam 19 adet giriş ve çıkış kanalı bulunmaktadır. Anten fişi de dâhil olmak üzere 25x14x2,6 mm. büyüklüğüne sahip olan modülün çalışma menzili ise 7 km.’ye kadar çıkabilmektedir. Modülün 16 iletişim kanalı, ihtiyaca bağlı olarak analog veya dijital olarak ayarlanabilir ve giriş veya çıkış için kullanılabilir. Bu 16 I/O kanalı dışında modülün bir dijitalden analoğa dönüştürücü (DAC), bir analogdan dijitale dönüştürücü (ADC) ve bir adet evrensel seri veri yolu bağlantısı (USB) mevcuttur. Modülde yer alan tüm I/O kanalları aynı anda çalışabilmektedir.

Bu modüllerden birden fazlası birbirleri arasında bir veri ağı kurabilir. Her özgün veri ağındaki modül sayısı 65.536 (216) adete kadar çıkabilmektedir. Tubango, bağlandığı cihazdan kendisine iletilen verileri kendi özgün diline çevirir ve 7 km.’ye ulaşabilen kendi yayın alanı içindeki seçilmiş, başka bir Tubango birimine iletir. Bu birim ise aldığı verileri, bağlı olduğu cihazın iletişim protokolüne tercüme eder ve iletir.

Bu veri ağı içindeki her modül, bir birim şeklinde seçilerek başka bir birim ile birebir, tüm topluluk içerisinden seçilen bir grup ile ve/veya tüm topluluktaki tüm birimlerle toplu olarak bir iletişim ağı oluşturabilmektedir. Modüller arası iletişim, birbirleri üzerinden iletilerek modüllerin oluşturduğu           7 km.’lik ağın her noktasına ulaşabilir.

Tubango’nun,

  • Dahili antenli
  • Fişli antenli
  • Antensiz
  • Kablolu anten çıkışlı olmak üzere 4 seçeneği bulunmaktadır.

Tubango teknolojisiyle geliştirilen kullanım alanları:

  • Çip
  • USB (buraya protokol listesi eklenecek)

Modül, küçük boyutu ve çok sayıdaki fonksiyon avantajı sayesinde farklı amaçlar için kullanılabilme seçeneği de sunmaktadır. Bu özellikler sonucunda farklı cihazlar arasındaki iletişim, hiçbir özel programlama gerektirmeden, kablolu veya kablosuz olarak, büyük bir hızla sağlanır.